فتوکینا پلاس!

توضیح تصویر بالا:نمای کلیسای جامع کلن در ورودی ایستگاه مرکزی قطار، سنگفرشهای این منطقه در زمان برگزاری فتوکینا با عکس منقوش می شوند. عکس از علیرضا وفا

شهر کلن آلمان هر دوسال یک بار، میزبان بزرگترین نمایشگاه صنعت عکس و فیلم در جهان است. این شهر دو هزار ساله که دومین کلیسای جامع بزرگ جهان را در خود جای داده است، از سال 1950 میلادی میزبان نمایشگاه فتوکینا بوده است. چهره کلن هم با ورود هزاران عکاس در این ایام تغییر می کند و گاهی شما روی سنگفرشی منقوش به هزاران عکس راه می روید!
در حال حاضر شهره و آواز نمایشگاه فتوکینا، نه تنها به گوش تمامی علاقمندان در حوزه عکسبرداری و فیلم رسیده، بلکه نام آن به سمبلی در عرصه آخرین محصولات و فناوریهای روز در این حورزه تبدیل شده است. جای تعجب نیست که درگوشه ای از ایران زمین فروشگاهی نام “فتوکینا” را بر خود نهاده است.
ابعاد و وسعت این نمایشگاه نیز به واقع در نوع خود بی نظیر است. در دوره قبل (سال 2014) بیش از 1100 غرفه از 41 کشور از جهان در این نمایشگاه شرکت کرده بودند. در این سال بیش از 180000 نفر از 166 کشور جهان هم به عنوان بازدیدکننده به این نمایشگاه آمدند که این اعداد فتوکینا را در صدر ترینها قرار داده است.
در زمان آغاز به کار نمایشگاه، سالن ورودی با اجتماعی هفتاد و دو ملتی پر می شود و در چهره برخی از افراد استرس نرسیدن به موقع به قرار ملاقات دیده می شود. مخصوصا اگر غرفه موردنظر در سالنی دور از سالن ورودی باشد!

نمایشگاه فوتوکینا
ازدحام در سالن ورودی در ساعت آغازین شروع به کار نمایشگاه فتوکینا . عکس از علیرضا وفا

در نمایشگاه فتوکینا، شرکتهای بزرگ و کوچک در صنعت عکس و فیلم، در طیف وسیعی از محصولات و خدمات شرکت می کنند. این طیف وسیع شامل انواع دوربین، لنز و ابزارهای جانبی، سیستمهای چاپ و لابراتورها، انواع قاب، محصولات رصد نجومی و طبیعت گردی و حتی محصولات فناورانه جدید مانند انواع رباتها در زمینه عکسبرداری و فیلمبرداری است.
نحوه نمایش و تخصیص سالنها و غرفه ها هم متنوع و به ویژه متناسب با اعتبار برندها است. عموما برندهای اصلی در سالنهای خاص در کنار هم قرار دارند. حضور برندی مانند لایکا یا کنن در یک سالن کاملا اختصاصی در این شرایط دور از ذهن نیست!

نمایشگاه فوتوکینا
غرفه لایکا در نمایشگاه فتوکینای 2014. عکس از علیرضا وفا

کارگاههای تخصصی یا عمومی هنر و فن عکاسی نیز با ارائه عکاسان حرفه ای تراز اول به میزبانی شرکتهای بزرگ اتفاق می افتد. حضور و شرکت در این کارگاهها عموما رایگان و در اتمسفری بسیار هیجان انگیز اتفاق می افتد.
فتوکینا در دید رسانه ها معرفی محصولات و فناوریهای جدید است و مشخصا به طور گسترده ای این اخبار تحت پوشش خبری رسانه ها قرار می گیرد ولی قطعا تجربه شرکت در فتوکینا تنها به لمس فیزیکی و حضور در بطن این اخبار ختم نمی شود. یکی از جذابترین تجربه های شخصی من، امکان تست یک محصول جدید در کنار فرد یا افرادی با علاقه مشترک با شما ولی با دید، تجربه و از جغرافیای کاملا متفاوت است! فرض کنید شما و عکاسی اروپایی با هم مشغول تست دوربین جدید نیکون یا کنن هستید و نظرات و تجربیاتتون رو با هم در میان می گذارید!
در این میان، امکان عکسبرداری از انواع سوژه های ثابت، متحرک، ماکتهای خاص، مدلهای انسان و حتی حیوانات فراهم است! اگر شما یک عکاس ورزشی، پرتره و فشن، صنعتی یا حتی منجم یا طبیعتگردی که می خواهید کیفت اپتیک رصدی یا عکسبرداری را روی پرندگان زیبای شکاری تست کنید هستید، همه نوع امکانی در فتوکینا برای شما فراهم است!

نمایشگاه فوتوکینا
حضور پرندگان شکاری از مدلهای پرندگان برای رصد یا عکاسی در محوطه باز نمایشگاه فتوکینا . عکس از علیرضا وفا

برگزاری نمایشگاههای متنوع در ژانرهای مختلف عکاسی نیز از ویژگی های خاص فتوکینا است. مجموعه های عکس از عکاسان تراز اول دنیا به همراه رونمایی یا حضور عکاس، تجربه ای بی نظیر است و از طرفی مکان بسیار مناسبی برای ملاقات دوستان جدید یا قدیمی از اقصا نقاط دنیا!

نمایشگاههای عکس از عکاسان تراز اول در جنب نمایشگاه فتوکینا . (عکس از علیرضا وفا)
نمایشگاههای عکس از عکاسان تراز اول در جنب نمایشگاه فتوکینا . عکس از علیرضا وفا

در یک کلام، فتوکینا تجربه کاملی را در شناخت، تجربه، تشریک و از همه مهمتر لذت بردن در دنیای جذاب سخت افزارهای عکاسی و فیلمبرداری برایتان رقم خواهد زد.
خوشبختانه در فتوکینا برای هر نوع سلیقه متاعی وجود دارد ولی وسعت تنوع و حتی ابعاد فیزیکی غرفه ها و مجموعه می تواند چالشزا باشد. پیشنهاد من برای استفاده بهینه از فرصت بی نظیر شرکت در نمایشگاه فتوکینا، انجام یک برنامه ریزی منظم و دقیق از ماهها قبل است.
فتوکینا دنیای جذاب سخت افزار در هنر آفرینش و بازآفرینی است و برای یک عاشق عکس و فیلم، سخت افزار نیمی از لذت عکاسی است! امیدوارم تجربه (های) فتوکینایی شما هم رنگارنگ، جذاب و بی نظیر باشد!

نمایشگاه فوتوکینا
تزئینات فضای راهرو اصلی در نمایشگاه فتوکینای 2014 . عکس از علیرضا وفا

 

متن : علیرضا وفا

آخرین مطالب

مطالب مرتبط

نظر خود را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید