کانن RF 10-20mm f/4 L IS STM وایدترین غیر فیش‌آی کانن

حالا دیگر باید لقب وایدترین لنز  فول‌فریم کانن(غیر فیش آی) را لنز محبوب EF 11-24mm f/4 L بگیریم و به کانن RF 10-20mm f/4 L IS STM بدهیم. لنزی که تنها ۱ میلی‌متر فاصله‌ی کانونی کمتری دارد. این به معنای ایجاد میدان دیدی ۱۳۰ درجه‌ای است که تنها ۴ درجه بیشتر از فاصله‌ی کانونی 11mm است. شاید بر روی کاغذ این مورد زیاد نباشد اما در عمل تفاوت مشهودی است.

کانن RF 10-20mm f/4 L IS STM

برای درک بهتر میزان گستردگی میدان دید ۱۰ میلی‌متر بهتر است آن را با فاصله‌ی کانونی ۱۴ و ۱۱ میلی‌متر مقایسه کنیم.

RF-10-20-wide-comparison
©cameralabs کادر سبز رنگ میدان دید ۱۱ م.م – کادر قرمز رنگ میدان دید ۱۴ م.م

کانن به لطف ماونت RF توانسته در کاهش وزن و اندازه‌های این لنز در قیاس با EF 11-24mm f/4 L موفق عمل کند. وزن لنز تقریبا به نصف یعنی حدود ۵۷۰ گرم و طول آن به ۱۱۲ میلی‌متر رسیده است. قطر لنز هم نزدیک به ۲.۵ سانتی‌متر کمتر شده است. این اعداد لنزی به این وایدی را بسیار حمل‌پذیر می‌کند.

کانن RF 10-20mm f/4 L IS STM

اپتیک کانن RF 10-20mm f/4 L IS STM متشکل از ۱۶ عدسی در ۱۲ گروه است. ۳ عدسی UD، ۱ عدسی سوپر UD و ۳ عدسی اسفریکال در این لنز دیده می‌شود. ترکیب این عدسی‌ها با تکنولوژی لایه‌پوشانی ضدبازتاب SWC و ASC باعث بهبود خروجی لنز، افزایش کنتراست و کاهش خطاهایی مانند گوستینگ شده است.

کانن RF 10-20mm f/4 L IS STM

هدف کانن از تولید این لنز عکاسان منظره، معماری، سفر و فوتوژونالیست‌ها بوده است. البته با قرار دادن سنسور فوکوس پوزیشن نگاهی به عکاسان ورزشی هم داده است. بازگشت به فاصله‌ی فوکوس قبلی همزمان با روشن کردن مجدد از مواردی است که عکاسی به صورت ریموت را امکان‌پذیر می‌کند.

کانن RF 10-20mm f/4 L IS STM

کانن برای سیستم فوکوس لنز از استپ موتور استفاده کرده است. به این ترتیب کانن RF 10-20mm f/4 L IS STM اولین لنز سری L می‌شود که STM است. این موتورها کم‌صدا هستند که برای فیلمبرداری مناسب خواهند بود. نردیکترین فاصله‌ی فوکوس لنز ۲۵ سانتی‌متر است.

این لنز در برابر نفوذ گرد و خاک و قطرات آب مقاوم است. همینطور دو سطح جلویی و پشتی لنز کوتینگ فلورین دارند که باعث کاهش جذب کثیفی و همینطور راحتی تمیز کردن می‌شود. لنز امکان اتصال فیلترهای پیچی را ندارد اما می‌توان از فیلترهای ژلاتینی در قسمت پشتی استفاده کرد. برروی بدنه‌ی لنز علاوه بر دو دکمه‌ی لرزشگیر و فوکوس یک دکمه‌ با قابلیت تعریف کاربری مدنظرتان در نظر گرفته شده است. همینطور کنترل رینگ هم وجود دارد.

 یک مورد جالب توجه که در کمتر لنز اولترا وایدی می‌بینیم لرزشگیر است. این لنز از لرزشگیری اپتیکی با توان ۵ استاپی بهره می‌برد. ترکیب این مورد با لرزشگیرهای بدنه‌‌های دوربین‌های سری R کانن باعث کاهش خطایی موسوم به fluttering در گوشه‌های تصویر می‌شود. در این خطا تصویر در گوشه‌ها دچار حرکات ناخواسته‌ و پرش‌ می‌شود.

قیمت لنز کانن RF 10-20mm f/4 L IS STM برابر با ۲۳۰۰ دلار است.

بررسی‌ها:

Canon RF 10-20mm f4L IS review-so-far

آخرین مطالب

مطالب مرتبط

نظر خود را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید