سونی از سبک‌ترین لنز 200-70 میلی‌متر f/2.8 رونمایی کرد

شرکت سونی از نسل دوم لنز زوم تله فوتو Sony 70-200mm f/2.8 G Master رونمایی کرد. این لنز سبک‌ترین لنز ۲۰۰-۷۰ میلی‌متر با بیشینه‌ی گشودگی دیافراگم f/2.8 است.

لنز FE 70-200mm f/2.8 GM OSS II شصت و پنجمین لنز از سری لنزهای E-Mount سونی است. سونی می‌گوید که این لنز ترکیبی فوق العاده از رزولوشن و بوکه است. لنز ۲۰۰-۷۰ میلی‌متر جدید سونی همچنین بهترین عملکرد فوکوس خودکاری را که می‌توان برای دوربین‌های سونی متصور بود ارائه می‌هد. این همان عملکردی است که لنزهای سری G Master به آن مشهور هستند.

لنز ۲۰۰-۷۰ میلی‌متر جدید سونی سبک‌ترین لنز ۲۰۰-۷۰ میلی‌متر با بیشینه‌ی گشودگی دیافراگم یا اپرچر f/2.8 است. به گفته‌ی سونی وزن کم این لنز انعطاف‌پذیری بی‌سابقه‌ای را در اختیار تصویربرداران قرار می‌دهد. این لنز با وزن ۱۰۴۵ گرم تقریباً ۲۹ درصد از مدل قبلی سبک‌تر است.

این لنز به گونه‌ای طراحی شده تا بدون احساس سنگینی در جلوی لنز تعادل ایده‌آلی را برای عکاسان حرفه‌ای به ارمغان بیاورد. سونی می‌گوید که مرکز ثقل لنز مستقیماً روی محل اتصال به سه‌ پایه قرار می‌گیرد. همچنین این لنز برای ثبات مرکز ثقل از زوم داخلی بهره می‌برد.

لنز ۲۰۰-۷۰ میلی‌متر سونی

وضوح و تفکیک‌پذیری این لنز به لطف دو عدسی Aspherical و یک عدسی Extreme Aspherical که با دقت ۰/۰۱ میکرون تولید شده‌اند در تمام سطح تصویر بالاست. با این طراحی خطاهای اپتیکی به خوبی کنترل شده‌اند و تمام کادر از رزولوشن (تفکیک‌پذیری) بسیار بالایی برخوردار است.

همچنین این لنز از دو عدسی extra-low dispersion spherical و دو عدسی Super extra-low dispersion spherical استفاده می‌کند تا به شکل قابل توجهی ابیراهی رنگی را کاهش دهد. سونی در این لنز برای اولین بار از یک عدسی extra-low dispersion aspherical استفاده کرده که ابیراهی کروی و ابیراهی رنگی را کاهش می‌دهد. علاوه بر این همان‌طور که از جدیدترین لنزهای سری G Master انتظار می‌رود سونی در این لنز از یک عدسی XA استفاده کرده است که اثر Onion Ring Bokeh را کاهش می‌دهد.

عدسی جلوی لنز با اندود Nano AR Coating II پوشیده شده است. این لایه یک پوشش ضد انعکاس روی سطح لنز ایجاد می‌کند. علاوه بر این، سونی می‌گوید که طراحی اپتیکی این لنز به طور موثر بازتاب‌های داخلی را کاهش می‌دهد. یک لایه اندود Fluorine نیز برای دفع رطوبت و روغن روی سطح عدسی جلوی لنز کشیده شده است. علاوه بر این لنز جدید سونی مقاومت مناسبی در برابر رطوبت و گرد و غبار دارد.

این لنز دارای حداقل فاصله‌ی فوکوس ۴۰ سانتی‌متری در فاصله‌ی کانونی ۷۰ میلی‌متر و ۸۲ سانتی‌متری در فاصله‌ی کانونی ۲۰۰ میلی‌متر است. مکانیزم دیافراگم این لنز از ۱۱ تیغه ساخته شده است که بوکه‌هایی گرد و یکنواخت را ارائه می‌دهد.

در کنار این لنز می‌توان از مبدل‌های تله‌ی 1.4x یا 2.0x سونی نیز استفاده کرد. در صورت استفاده از مبدل 2.0x حداکثر فاصله‌ی کانونی به 400mm و دیافراگم به f/5.6 افزایش می‌یابد.

این لنز از ۴ موتور خطی با نام Sony Extreme Dynamic (یا به اختصار Sony XD) استفاده می‌کند. به گفته‌ی سونی این موتورها این امکان را فراهم می‌کنند تا فوکوس خودکار به شکلی بسیار سریع و دقیق انجام شود. سرعت فوکوس خودکار نسبت به مدل قبل ۴ برابر بیشتر شده است. همچنین قابلیت ردیابی فوکوس نسبت به مدل قبل ۳۰ درصد بهبود یافته است.

طراحی این لنز به گونه‌ای است که مشکلات Focus Breathing، Focus Shift و Axis Shift به شکل قابل توجهی کاهش یافته‌اند. بنابراین فیلم‌برداران حداقل حرکت ناخواسته‌ی تصویر و تغییر در زاویه‌ی دید را شاهد خواهند بود. این لنز همچنین دارای رینگ‌های مستقل برای کنترل زوم، فوکوس و دیافراگم است که به گفته‌ی سونی امکان کنترل دستی دقیقی را برای عکاسان و فیلم‌برداران فراهم می‌کند.

در ادامه می‌توانید نمونه تصاویر ثبت شده با لنز جدید ۲۰۰-۷۰ میلی‌متر سونی را مشاهده کنید:

لنز Sony FE 70-200mm f/2.8 GM OSS II از ماه دسامبر و با قیمت ۲۸۰۰ دلار به بازار عرضه خواهد شد.

منبع: PetaPixel

آخرین مطالب

مطالب مرتبط

نظر خود را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید