دو لنز جدید از نیکون برای سری Z

نیکون دو لنز جدید برای دوربین‌های بدون‌آینه‌ی ماونت Z خود معرفی کرد:

Nikkor Z50mm f/1.2 S و Nikkor Z14-24mm f/2.8 S

نیکون با تولید این دو لنز از یک سو سریع‌بودن لنزها و از سوی دیگر خروجی نهایی تصویر را مدنظر داشته‌است.با هم نگاهی به این دو لنز داشته‌باشیم.

لنز Nikkor Z 50mm f/1.2 S

این لنز از نیکون یکی از سریع‌ترین تولیدات این کمپانی است و می‌توان گفت تنها لنزهای Noct این کمپانی چه در مدل قدیمی و چه در مدل جدید از آن سریع‌تر هستند.البته که این لنز برخلاف لنز 58mm f/0.95 دارای سیستم فوکوس خودکار است.

طراحی اپتیکی لنز به صورت Symmetrical (متقارن) است . در این طراحی سه عدسی اسفریکال به کار رفته‌است.همچنین تکنولوژی لایه‌اندود نیکون یعنی Nano Crystal و همچنین ARNEO را شاهد هستیم.

فوکوس خودکار لنز توسط دو موتور STM انجام می‌پذیرد که سرعت مناسب و صدای کمی به همراه دارد.برروی لنز رینگ کنترل با قابلیت تنظیم و همچنین دکمه‌ی Function قرار داده شده‌است.دیدن تنظیمات لنز هم توسط نمایشگری که روی بدنه وجود دارد امکان‌پذیر می‌شود.

بدنه‌ی لنز در برابر نفوذ قطرات آب تا حدودی مقاوم است(کاملا ضدآب نیست).این لنز وزنی برابر با ۱۰۹۰ گرم و طولی در حدود ۱۵ سانتی‌متر دارد.

لنز در اواخر سال ۲۰۲۰ با قیمت ۲۱۰۰ دلار به بازار عرضه می‌شود.

لنز Nikkor Z 14-24mm f/2.8 S

برخلاف لنز 50mm f/1.2 آنچه در این لنز جلب توجه می‌کند کوچکی و سبکی آن در مقایسه با لنزهایی در این کلاس است.نیکون این لنز را کوتا‌ه‌ترین و سبک‌ترین لنز زوم فول‌فریم f/2.8 با میدان دید یک لنز 14mm می‌داند.

به لطف فاصله‌ی کوتاه‌تر فلنژ ماونت Z ، این لنز نسبت به مشابه خود در ماونت F نیکون ۳۵٪ وزن کمتری دارد.لنز دارای عدسی‌های ED است و از تکنولوژی لایه‌اندود Nano Crystal و ARNEO نیکون بهره‌ می‌برد.

لنز Nikkor Z 14-24mm f/2.8 S دارای رینگ کنترل و دکمه‌ی Function با قابلیت تنظیم دلخواه و همینطور نمایشگر مشخصات برروی بدنه‌ی خود است.همانطور که می‌دانید معمولا لنزهای اولتراواید امکان نصب فیلترهای پیچی را ندارند اما این لنز برخلاف رویه این امکان را به شما می‌دهد اما نیاز به فیلتری با قطر ۱۱۲ میلی‌متر دارید! البته که امکان نصب فیلترهای ژله‌ای در انتهای لنز هم وجود دارد.

لنز در ماه نوامبر ۲۰۲۰ با قیمت ۲۴۰۰ دلار به بازار خواهد آمد.

منبع : petapixel.com

آخرین مطالب

مطالب مرتبط

نظر خود را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید