لنز جدید توکینا opera 16-28 f.28 معرفی‌شد

کمپانی ژاپنی توکینا به عنوان دومین لنز از سری اپرا (opera) ، لنز واید opera 16-28 f.28 را انتخاب کرد.

سری اپرا در پاسخ به افزایش رزولوشن سنسور در دوربین‌ها معرفی‌گشته‌است.این به معنای بهبود طراحی اپتیکی این سری است.

لنز توکینا opera 16-28 f2.8 که پیش از این در سری AT-X PRO این کمپانی معرفی‌گشته‌بود میدان‌دید ۷۶ تا ۱۰۸ درجه را در اختیارتان قرار می‌دهد.طراحی اپتیکی لنز شامل ۱۵ عدسی در ۱۳ گروه می‌باشد.۳ عدسی از نوع آسفریکال و ۳ عدسی از نوع SD(تفرق کم) می‌باشند.این موارد به کاهش اعوجاج کروی و همچنین خطای رنگی کمک کرده‌است.موردی که در سری‌های گذشته‌ی توکینا آزاردهنده بود.

لنز توکینا opera 16-28 f.28

 

توکینا نگاهی هم به دو مساله‌ی مهم یعنی کنتراست و رنگ داشته‌است.مواردی که برروی سایت این کمپانی درج شده است.البته تکنولوژی به کاررفته برای بهبود چنین مواردی ذکر نشده‌است.امیدواریم این مورد تنها در حد تبلیغ نباشد!

متاسفانه توکینا بدون توجه به مشکلات لنز مشابه قبلی یعنی AT-X16-28 f2.8 از همان طراحی استفاده‌کرده‌است.طراحی که مطمئنا بسیاری را از تهیه‌ی این لنز منصرف می‌کند.عدسی محدب جلویی امکان نصب فیلتر پیجی را از شما می‌گیرد.

لنز برای دستیابی به فوکوس سریع از موتور DC و سنسور  GMR magnetic AF استفاده‌می‌کند.همچنین به مانند رسم رایج توکینا برای دستیابی به فوکوس دستی باید رینگ فوکوس را به سمت عقب(ماونت)‌ هدایت کنید.

نظر مستردوربین :‌

توکینا از کمپانی‌های شناخته‌شده در صنعت عکاسی می‌باشد.شاید بتوان موفق‌ترین لنز این کمپانی را tokina 11-16mm f2.8 دانست.لنزی برای قطع APS-C که در سالیان زیادی در خط تولید بود.این لنز محبوب با در ادامه رقیبی توسط خود توکینا پیدا کرد :‌Tokina 11-20 f2.8.این لنز هم عملکرد بسیار مناسبی داشت و لنز بسیاری از عکاسان طبیعت و شب که از بدنه‌های کراپ استفاده‌ می‌کنند،می‌باشد.

توکینا برای بدنه‌های ۳۵mm هم لنزهای متعددی دارد که شاید مطرح‌ترینشان T-X16-28 f2.8 باشد.لنزی که در رقابت با رقیبی مانند Canon 16-35 f2.8 II از لحاظ شارپنس چه در مرکز و چه در گوشه‌های کادر پیشی می‌گیرد.اما از لحاظ خطاهایی مانند فلر و ابیراهی رنگی دچار ایرادات بسیار است.این خطاها در کنار وزن زیاد لنز و مهم‌تر از آن عدم اتصال فیلتر پیچی و هزینه‌‌ی بیشتر برای استفاده‌ی فیلتر مربعی،باعث عدم استقبال زیاد از لنز گشته‌است.

انتظار می‌رفت توکینا در لنز جدید وایدزوم خود برای سیستم‌های فول‌فریم موارد گفته‌شده را لحاظ کند و با طراحی جدیدی پا به میدان بگذارد.به ویژه که حالا رقیبی بسیار جدی و زورمند یعنی Canon 16-35 f2.8 III دارد.به نظر من این لنز هم آنچنان فراگیر نخواهد شد!

آخرین مطالب

مطالب مرتبط

نظر خود را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید