«اوپو» از فناوری‌های جدید مربوط به عکاسی با گوشی‌های هوشمند رونمایی کرد

شرکت اوپو (Oppo) از مجموعه‌ای از فناوری‌های جدید مرتبط به دوربین گوشی‌های هوشمند رونمایی کرد. فناوری‌های جذابی که شامل لنز اپتیکال ۲۰۰-۸۵ میلی‌متر، سنسور جدید RGBW، لرزش‌گیر اپتیکال ۵ محوره و نسل جدید دوربین سلفی زیر نمایشگر است.

لنز زوم ۲۰۰-۸۵ میلیمتر

لنز زوم جدید ۲۰۰-۸۵ میلی‌متر اوپو به عکاسان گوشی‌های هوشمند این فرصت را می‌دهد که بدون کراپ کردن تصویر و یا از دست دادن جزئیات از سوژه‌های دوردست عکاسی کنند.

در ساخت عدسی‌های این لنز از فناوری جدید G+P (Glass Plus Plastic) استفاده شده است. سیستمی که از دو لنز آسفریک بسیار نازک و با دقت بالا تشکیل شده که منجر به بهبود کیفیت تصویر می‌شوند. یک سنسور TMR (سرواژه‌ی Tunnel Magnetoresistance) نیز در این سیستم به کار رفته که دقت و ثبات حرکت لنزها را افزایش می‌دهد.

مقایسه‌ی کیفیت تصویر در زوم ۸/۳ برابر انجام‌شده با روش‌های فعلی (چپ) و سیستم زوم اپتیکال جدید اوپو.

موتور جدیدی که اوپو در این سیستم به کار برده امکان زوم اپتیکال نرم و پیوسته را فراهم کرده است که به گفته‌ی این شرکت قابل مقایسه با دوربین‌های حرفه‌ای است. فناوری جدید اوپو مشکلات رایجی مانند پرش تصویر، خطا در تنظیم وایت بالانس و یا تفاوت رنگ که در دوربین‌های چندگانه دیده می‌شود را برطرف کرده است.

نسل جدید سنسور RGBW

شرکت اوپو با معرفی نسل جدید سنسورهای RGBW حساسیت سنسور به نور و عملکرد رنگ را بهبود داده است.

شرکت اوپو با به‌کارگیری روش‌هایی مانند استفاده از sub-pixelهای سفید، تکنولوژی DTI و استفاده از الگوریتم چهار در یک پیکسل توانسته است میزان دریافت نور سنسور را تا ۶۰ درصد افزایش دهد. آن هم در حالی که نویز حدود 35 درصد کاهش پیدا کرده است. این فناوری‌ها باعث شده است که سنسور حتی در نور کم عملکرد بسیار مناسبی در ثبت تصاویر شفاف (clear) و روشن داشته باشد.

سنسور جدید اوپو کیفیت بافت و کنتراست تصاویر پرتره و ویدئو را نیز افزایش می‌دهد. نسل جدید سنسورهای اوپو از اواخر امسال در گوشی‌های هوشمند این شرکت به کار خواهند رفت.

لرزش‌گیر اپتیکال ۵ محوره

لرزش‌گیر اپتیکال ۵ محوره‌ی جدید اوپو از یک ژیروسکوپ استفاده می‌کند که هدف آن تشخیص حرکت، تحلیل و در نهایت اصلاح آن با جابه‌جا کردن لنز و سنسور است .

سیستم لرزش‌گیر اپتیکال پنج محوره‌ی اوپو می‌تواند سنسور را با دقت ۲ میکرومتر جابه‌جا کند. برای عکاسی در شب یا عکاسی در حرکت نیز اوپو از الگوریتمی استفاده کرده که می‌تواند به پایداری، وضوح و ثبت بهتر رنگ در عکس کمک زیادی کند. در این شرایط سیستم لرزش‌گیر جدید اوپو حداکثر ۶۵ درصد از لرزش دوربین در زمان عکاسی را اصلاح می‌کند.

این سیستم لرزش‌گیر از اوایل سال ۲۰۲۲ در دوربین‌ها قرار خواهد گرفت.

نسل جدید دوربین سلفی زیر نمایشگر

دوربین سلفی زیر نمایشگر

اوپو نسل جدید دوربین سلفی زیر نمایشگر را نیز معرفی کرد. طراحی جدید، استفاده از سیم‌کشی شفاف و الگوریتم‌های به کار رفته در این سیستم باعث شده که کیفیت تصویر نمایشگر بهتر کنترل شود.

این شرکت در نسل جدید دوربین سلفی زیر نمایشگر خود از مجموعه‌ای از الگوریتم‌های هوش مصنوعی نیز استفاده کرده است. قابلیت‌هایی همچون Diffraction Reduction، Anti Condensation، HDR و AWB با کمک الگوریتم‌های هوش مصنوعی به بهبود کیفیت تصویر کمک می‌کنند.

مقایسه‌ی کیفیت تصویر نسل جدید دوربین زیر نمایشگر اوپو (راست) با نسل قبلی.

فناوری‌های جدید و نوآورانه در عکاسی یکی از مهم‌ترین عرصه‌های رقابت در بین سازندگان گوشی‌های هوشمند است. شرکت اوپو یکی از پیشتازان این رقابت است و همچنان به سرمایه‌گذاری در این زمینه ادامه می‌دهد. این شرکت به تازگی یک آزمایشگاه نوآوری دوربین (Camera Innovation Lab) جدید در هند راه‌اندازی کرده است. اکنون اوپو با کمک ۶ موسسه تحقیقاتی، ۵ مرکز تحقیق و توسعه و ۱۰ آزمایشگاه مختلف در نقاط مختلف دنیا به دنبال طراحی ابزارها و فناوری‌های جدید است.

به گفته‌ی این شرکت: «تمرکز ما بر پیاده‌سازی تکنولوژی‌های تصویربرداری است و در این راستا در حال حرکت رو به جلو هستیم تا بتوانیم کیفیت تصویر بهتری را به مشتریان خود ارائه کنیم».

منبع: PetaPixel

آخرین مطالب

مطالب مرتبط

نظر خود را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید