لنز Nikkor Z 800mm f/6.3 VR S با قیمت ۶۵۰۰ دلار معرفی شد

نیکون لنز Nikkor Z 800mm f/6.3 VR S را به عنوان بلندترین لنز سیستم Z تا به امروز معرفی‌کرد. آن چه بیش از همه چیز در مورد این لنز به چشم می‌آید قیمت فوق‌العاده‌ی آن برای یک لنز سوپر تله است. این لنز قیمتی برابر با ۶۵۰۰ دلار دارد. برای قیاس کافی است قیمت لنز 800mm f/5.6 F را با تنها یک‌سوم استاپ نسبت کانونی بازتر را در نظر بگیرید: ۱۶۳۰۰ دلار!

لنز Nikkor Z 800mm f/6.3 VR S

لنز Nikkor Z 800mm f/6.3 VR S متشکل از ۲۲ عدسی در ۱۴ گروه است. نیکون در این لنز از بالاترین تکنولوژی‌های عدسی و کوتینگ خود استفاده کرده است. سه عدسی با تفرق کم(ED)، یک عدسی با شکست طول موج کوتاه(SR) و البته عدسی جلویی از نوع فرنل فازی(PF) استفاده بهره برده است. این مورد آخر باعث کاهش طول به اندازه ۱۶٪ و وزن به اندازه‌ی ۴۸٪ نسبت به مدل F ماونت شده است. وزن لنز ۲۳۸۵ گرم است.

لنز Nikkor Z 800mm f/6.3 VR S

در بحث لایه‌پوشانی هم نیکون از کوتینگ نانو کریستال را به کار گرفته است. عدسی جلویی هم دارای فلورین است. این کوتینگ عدسی را در مقابل لکه‌های روغن و رطوبت مقاوم می‌کند و البته اگر این موارد به روی لنز نشست به راحتی امکان پاک کردنشان فراهم است.

در نگاه اول به نظر می‌رسد استفاده از چنین فاصله‌ی کانونی بر روی دست امکان‌پذیر نباشد، اما نیکون برای استفاده‌ی راحت‌تر و البته کنترل بیشتر مرکز ثقل دوربین را نزدیکتر به بدن عکاس کرده است. به این ترتیب لنز را به راحتی می‌توانید پن کنید(حرکت افقی دوربین) و سوژه‌هایی مثل پرندگان را در حین پرواز ثبت نمایید.

لنز Nikkor Z 800mm f/6.3 VR S

نیکون از واشرهای پلاستیکی مابین قسمت‌های متحرک استفاده کرده تا از ورود گرد و خاک و رطوبت به درون لنز جلوگیری کند. البته این مورد در تمامی شرایط تضمین شده نیست و بستگی به میزان بارندگی و غبار دارد.

مورد بعدی که در لنز Nikkor Z 800mm f/6.3 VR S یک قدم رو به جلو بوده سیستم لرزشگیر(VR) است. به گفته‌ی نیکون توان این لرزشگیر ۵ استاپ است و زمانی که با لرزشگیر داخلی دوربین Z9 سینک می‌شود به ۵.۵ استاپ می‌رسد.

دیدن بررسی استیو پری خالی از لطف نیست. در این بررسی عکاس با لنز ۸۰۰ میلی‌متر در سرعت 1/200 ثانیه برروی دست ثبتی کاملا شارپ دارد.

نیکون در این لنز علاوه بر ۴ دکمه‌ی L-FN2 و یک دکمه‌ی L-FN، رینگ کنترل هم قرار داده است. به کمک این دکمه‌ها می‌توانید مواردی مثل ردیابی سوژه، قفل فوکوس و پلی‌بک رو فعال کنید. به کمک رینگ کنترل هم می‌توانید حساسیت، دیافراگم و یا جبران نوردهی را کنترل کنید.

لنز Nikkor Z 800mm f/6.3 VR S

 

فاصله‌ی کانونی 800mm
بیشترین نسبت کانونی f/6.3
کمترین نسبت کانونی f/32
ماونت Nikon Z
فرمت Full-Frame
میدان دید 3° 10′
بیشترین بزرگنمایی 1:1
کمترین فاصله‌ی فوکوس 5m
طراحی اپتیکی 22 Elements in 14 Groups
تعداد تیغه های دیافراگم 9
فوکوس Autofocus
لرزشگیر Yes (5 Stops / 5.5 with compatible sensor-shift body)
سایز فیلتر 46mm (drop-in)
ابعاد 140mm x 385mm
وزن 2385g

 

برای اطلاعات بیشتر به وبسایت نیکون مراجعه کنید.

آخرین مطالب

مطالب مرتبط

نظر خود را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید