لنزهای جدید نیکون S-Line Nikkor Z

نیکون همزمان با معرفی دوربین‌های نیکون Z7 و Z6 از سه لنز برای ماونت Z رونمایی کرد.

این لنزهای نیکون شامل Nikkor Z 24-70 f/4.0،Nikkor Z 35 f/1.8 و Nikkor Z 50 f1/.8 هستند.

همچنین نیکون برای استفاده از لنزهای ماونت F این کمپانی برروی دوربین‌های بدون‌آینه‌اش آداپتور FTZ را معرفی کرد.

خط تولید جدید لنزهای نیکون  S-Line نام‌گذاری شده است.این لنزها برای ماونت Z  طراحی شده است.ماونت Z دارای دهانه‌ی بزرگی به اندازه‌ی 55میلی‌متر است و فاصله‌ی flange برابر 16 میلی‌متر است.(FFD یا flange focal distance به فاصله‌ی محل اتصال لنز به بدنه تا صفحه‌ی حساس به نور مانند سنسور گفته می‌شود.)
این فاصله‌ی کوتاه و قطر زیاد امکان تولید لنزهایی سریع با دیافراگم‌هایی پایین را فراهم می‌آورد.نیکون در حال توسعه‌ی یک لنز با نام 58mm f/0.95 S Noct است.
لنزهای S-Line نیکون ویژگی‌های جالب توجهی دارند:
فاقد focus breathing هستند.یعنی میدان دید لنز در زمان تغییر فوکوس تغییرات جزئی ندارد.این مورد برای فیلمبرداران بسیار حائز اهمیت است.همچنین لنزها عملکردی بی‌صدا خواهند داشت.تعبیه‌ی رینگ کنترل و تعریف عملکرد مد نظر برروی آن برای افزایش سرعت و همچنین کنترل نوردهی توسط مکانیزم دیافراگم الکترومغناطیسی در عکاسی پیاپی از دیگر ویژگی‌های این سری است.

نیکون Nikkor Z

Nikkor Z 24-70 f/4 S

این لنز که از فاصله‌کانونی واید تا کمی تله را شامل می‌شود،برای کسانی که به یک لنز عمومی نیاز دارند توصیه می‌شود.لنز با توجه به ماهیت استفاده برروی دوربین‌های بدون‌آینه کاملا کوچک و قابل حمل طراحی شده است. Nikkor Z 24-70 f/4 S

دارای طولی برابر با 88.5 میلی‌متر و قطری برابر با 77.5 میلی‌متر است.وزن لنز تنها 500 گرم است.

نیکون Nikkor Z

نیکون Nikkor Z نیکون Nikkor Z

لنز از 14 عدسی در 11 گروه تشکیل شده است.یک عدسی آسفریکال ED،یک عدسی ED و سه عدسی آسفریکال در این ساختار وجود دارد.همینطور نیکون از سیستم معروف لایه‌پوشانی خود یعنی Nano Crystal Coat در این لنز استفاده کرده است.عدسی جلویی لنز دارای پوشش فلورین است که آن را در برابر گرد و غبار،چربی و قطرات آب مقاوم می‌کند.

نزدیکترین فاصله‌ی فوکوس 30 سانتی‌متر و تعداد تیغه‌های دیافراگم هم 7 عدد است.

Nikkor Z 24-70 f/4 S دارای بدنه‌ای مقاوم در برابر قطرات آب و گرد و غبار است.

قیمت لنز برابر با 1000 دلار است.

نیکون Nikkor Z

Nikkor Z 35 f/1.8

لنز با دیافراگم 1.8 برای عکسبرداری در شرایط نوری کم مناسب است.از 11 عدسی در 9 گروه تشکیل شده است.دو عدسی ED و سه عدسی آسفریکال بهره می‌برد.دارای لایه‌پوشانی نانو کریستال نیکون است.

نیکون Nikkor Z  نیکون Nikkor Z

لنز Nikkor Z 35 f/1.8 دارای 9 تیغه‌ی دیافراگم است و نزدیکترین فاصله‌ی فوکوس آن 25 سانتی‌متر می‌باشد.لنز سبک بوده و تنها 370 گرم وزن دارد.طول آن 86 میلی‌متر و قطر آن 73 میلی‌متر است.نکته‌ی بسیار جالب مقاوم بودن تمامی اجزای آن حتی قسمت‌های متحرک در براب گرد و خاک و قطرات آب است.

اما آنچه که خود نیکون بر آن تاکید داشته است بهبود خطای کما است.خطایی که بسیار از عکاسان شب و نجومی را رنج می‌دهد.گویا لنز در کاهش این خطا بسیار موفق بوده است.

قیمت لنز برابر با 1000 دلار است.

نیکون Nikkor Z

Nikkor Z 50 f/1.8

یک لنز سریع برای علاقه‌مندان به پرتره.متشکل از 12 عدسی در 9 گروه شامل دو عدسی ED و دو عدسی آسفریکال.لایه‌پوشانی نانو کریستال.

نزدیک‌ترین فاصله‌ی فوکوس برابر با 40 سانتی‌متراست.دیافراگم دارای 9 تیغه است.وزن لنز 415 گرم و طول آن 86.5 میلی‌متر است.

نیکون Nikkor Z  نیکون Nikkor Z

اما نکته‌ای که نیکون برروی آن تاکید کرده است کاهش مشهود خطای رنگی محوری است.موردی که در بسیاری از لنزهای نرمال به ویژه در گوشه‌ها دیده می‌شود.منتظر بررسی‌های لنز هستیم.

قیمت لنز برابر با 600 دلار است.

 

آخرین مطالب

مطالب مرتبط

نظر خود را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید