کانن EOS Ra : اولین دوربین بدون‌آینه برای عکاسان شب

بدون شک یکی از بیشترین سوژه‌هایی که در چند سال اخیر در قاب عکاسان جای گرفته‌است،آسمان شب می‌باشد.سوژه‌ای بسیار جذاب که دل هر عکاس و غیرعکاسی را می‌رباید.تا یک دهه‌ی پیش تنها نامی که در بین عکاسان شب شنیده می‌شد کانن بود.دوربینی که در آن زمان عملکرد بسیار خوبی از بابت پارامترها داشت و هم‌چنین به راحتی قابل مودیفای شدن بود.

کانن EOS Ra

منظور از مودیفای شدن اصلاح دوربین برای بهبود عملکرد در عکاسی شب است.یکی از کارهایی که برای این اصلاح انجام می‌شود برداشتن فیلتری موسوم به IRCUT از روی سنسور است.این کار البته کمی تخصصی است و ریزه‌کاری‌هایی دارد.با برداشتن این فیلتر شما امکان ثبت طیف بیشتری از امواج را دارید.یکی از طول موج‌هایی که برای عکاسان شب مهم است از برانگیختیگی مولکول‌های هیدروژن آلفا  (Hα) است.طول موج وابسته به این برانگیزش برابر با ۶۵۶.۳ نانومتر است.این برانگیختگی در سحابی‌های نشری دیده می‌شود و باعث دیده‌شدن آن‌ها به رنگ قرمز است.

حالا ما با برداشتن فیلتر IRCUT که جلوی ورود این طیف را می‌گیرد امکان ثبت این سحابی‌ها را فراهم می‌کنیم.

کانن EOS Ra

تمامی این مقدمه را گفتم که به این نقطه برسم:

کانن اولین دوربین بدون‌آینه‌ی خود با سنسور فول‌فریم برای عکاسان شب را معرفی کرد.

بیایید در مورد دوربین کانن EOS Ra بیشتر بدانیم:

این دوربین برپایه‌ی دوربین کانن EOS R که در پاییز گذشته معرفی‌شد ساخته‌شده‌است.از سنسوری ۳۰.۳ مگاپیکسلی استفاده‌می‌کند که امکان عبور طول موج Ha را دارد.میزان گذردهی ۴ برابر سنسور به کار رفته در EOS R است.

یکی دیگر از ویژگی‌های این دوربین برای عکاسان شب دسترسی به بزرگنمایی ۳۰ برابری است.موردی که امکان فوکوس بسیار دقیق برروی ستارگان را می‌دهد.

سایر ویژگی‌های دوربین کاملا شبیه به EOS R است.اطلاعات کاملی در مورد EOS R در اینجا بخوانید.

کانن EOS Ra
زبان فارسی در راهنمای کانن EOS Ra

هرچند خرید EOS Ra آدم را وسوسه می‌کند که به لنزهای ماونت RF با دیافراگم‌های بسیار باز و عملکرد مناسب کوچ کند اما اگر قصد این مهاجرت را ندارید می‌توانید با آداپتور تبدیل EF-R از لنزهای گذشته‌ی خود استفاده‌کنید.

یکی از مواردی که مرا متعجب کرد امکان عکسبرداری با نوردهی بلند مدت بود.البته منظورم طول عمر باتری برای این دوربین است.شما می‌توانید با باتری LP-E6n که کاملا شارژ است تا ۷ ساعت شاتر را باز نگه دارید! این میزان حتی از DSLRها هم بیشتر است.

دوربین از ماه دسامبر ۲۰۱۹ با قیمت ۲۵۰۰ دلار وارد بازار می‌شود.

برای اطلاعات بیشتر به اینجا بروید.

به نمونه عکس‌های گرفته‌شده با کانن EOS Ra نگاهی بیندازید:

کانن EOS Ra    کانن EOS Ra  کانن EOS Ra

آخرین مطالب

مطالب مرتبط

نظر خود را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید